Kardamóm: superpotravina a jej výhody, ktoré ťa prekvapia

Publikované:

Jeho vôňa, ovocná a intenzívna, odkazuje na východ. Kardamóm aromatická korenina patriacich do čeľade Zingiberaceae (rovnako ako zázvor), krytosemenných rastlín pôvodom z Indie a Nepálu.

Kardamóm poznali v Stredomorí aj Gréci a Rimania, ktorí ho používali na prípravu parfumov a v súčasnosti je známy ako tretie najdrahšie korenie na svete po šafrane a vanilke.

Kardamóm je korenie orientálneho pôvodu, ktoré je užitočné pri liečbe radu ochorení a podporuje trávenie a krvný obeh.

Kardamóm je jednou z hlavných zložiek zimných bylinkových čajov a orientálnych jedál, kde dochucuje ryžu a zeleninu. Málokto však vie, že toto korenie má aj liečivé vlastnosti: je totiž indikované na podporu trávenia a proti opuchom brucha, na zníženie hladiny cukru v krvi, na ochranu dýchacích ciest a na prevenciu zubného kazu.

Kardamóm a jeho vlastnosti

Kardamóm je bohatý na minerálne soli, vitamíny a éterické oleje, je to korenie so silnými antiseptickými a tráviacimi vlastnosťami. Rrastie v teplých a vlhkých oblastiach, kde môže dosiahnuť výšku 20 metrov, vytvára plody podobné tobolkám, ktoré obsahujú semená.

Táto je časť používaná v kuchyni. Semená môžu byť použité celé alebo mleté, ale v oboch prípadoch ľahko rozptýlia svoju vzácnu arómu. Preto je lepšie kupovať priamo celé zelené bobule kardamómu (najoceňovanejšia odroda, pochádzajúca z Indie), čierny kardamóm siamský (horký, používaný v Mjanmarsku a Thajsku) alebo cejlónske bobule pochádzajúce zo Srí Lanky.

Semená kardamómu sú koncentrátom živín: predovšetkým draslíka (1 119 mg na 100 g), vápnika a mangánu, fytosterolov (užitočné pri znižovaní cholesterolu ) a cineolu, látky, ktorá dodáva tomuto koreniu jeho antibakteriálne vlastnosti.

Užívanie kardamómu by mohlo priniesť výhody tým, ktorí trpia žalúdočnými poruchami: rastlina by v skutočnosti mala ochranný účinok na steny žalúdka. Ale aj čo sa týka pôsobenia na črevá, počas jedla a po jedle vo forme nálevu, kardamón môže podporovať trávenie.

Okrem toho tým, že znižuje črevnú plynatosť, pôsobí proti opuchu brucha. Cineol prítomný v esenciálnom oleji rastliny poskytuje antiseptické vlastnosti užitočné pri prechladnutí, kašli, ale aj pri zubnom kaze a infekciách ďasien. V boji proti zápachu z úst pomáha aj žuvanie bobúľ kardamónu. Kardamónový esenciálny olej by podľa nedávnych štúdií mohol mať aj kardiovaskulárny ochranný účinok, znižovanie hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Nakoniec by tiež pôsobil na hladinu cukru v krvi znížením hladiny glukózy v krvi.

Kardamóm a kontraindikácie

Kardamóm sa používa na dochutenie zeleninových jedál, ryže alebo strukovín a na dochutenie polievok. Alebo na prípravu indického čaju (masala chai) so škoricou a čiernym korením. Používa sa na prípravu kari a pridáva sa do bylinkových čajov a odvarov, čo najlepšie uvoľňuje svoju vôňu a vlastnosti.

Hoci neboli hlásené žiadne zvláštne vedľajšie účinky súvisiace s užívaním kardamómu, neodporúča sa jeho dlhodobé užívanie a u ľudí, u ktorých sa preukázala precitlivenosť na jeho zložky. Najlepšie je vyhnúť sa mu počas tehotenstva a dojčenia a ak vás trápia žlčníkové kamene.

Zdroj: Paginemediche

Odporúčané

Najnovšie