Existuje len jedna vlastnosť, ktorá ich odlišuje od ostatných. Inteligencia je mimochodom schopnosť riešiť problémy a miera, do akej dokážeme problémy riešiť, je miera, do akej je človek skutočne inteligentný alebo nie.
Takže napríklad možno určite vyriešiť problém, ako nájsť lacný hotel na noc, ale dá sa vyriešiť energetická kríza? Dá sa vynájsť nové palivo? Je človek schopný vidieť niečo, čo iní ľudia nedokážu? Dá sa vyjadriť slovami to, čo nikto iný nedokázal definovať?
Keď sa vrátime k hlúpostiam, že Kim Kardashian má IQ 190, je prekvapujúce, koľko ľudí uverí tomu kúsku býka. Pre informáciu, zlyhala na dvoch skúškach zo zákona 101, kým zložila tretiu. Nikto s IQ 190 by neprepadol takejto menšej skúške. Pointa je, že pokiaľ niekto neurobí uznávaný test s uznávanou autoritou, nie je možné poznať jeho IQ.
Nikto nevie, aké bolo Einsteinovo IQ
V najlepšom prípade je to dohad. Opäť platí, že pokiaľ niekto skutočne neprešiel akceptovaným IQ testom, nedá sa to zistiť.
Fínsko chcelo vedieť, akí inteligentní sú majitelia firiem. Po otestovaní dostatočného počtu, aby sa zabezpečilo, že je dostatočne veľký na získanie šťastného priemeru, sa ukázalo, že je to 115 – najvyšší bod priemeru.
Švédsko chcelo poznať priemerné IQ miliardárov. Ukázalo sa, že sú o niečo menej inteligentní ako priemer…
Takže, ak ste si niekedy mysleli, že váš generálny riaditeľ je hlúpejší ako umývačka riadu, pravdepodobne ste mali pravdu. V podstate, ako ukázali rôzne štúdie, bohatstvo (a postavenie) rodičov má viac spoločného s veľkým úspechom ako čokoľvek iné.
Kim Kardashian sa narodila do vysoko postavenej rodiny. Jej otec, ktorý sa narodil arménskym prisťahovalcom, bol právnikom OJ Simpsona. Robert Kardashian vyrastal v bohatej oblasti LA, čo znamenalo, že mal okolo seba prirodzene sieť bohatých (rovnako ako Kim). Kimov otec tiež vlastnil mediálnu publikáciu s názvom Radio & Records , ktorá pridala zábavný dav do jeho stajne priateľov. Tak sa do toho narodila Kim Kardashian. Jej úspech nemal nič spoločné s inteligenciou.
Napriek tomu množstvo ľudí bude trvať na tom, že superbohatí musia byť nesmierne inteligentní. V skutočnosti jediným spoločným menovateľom sú okolnosti ich narodenia (dobre situovaní rodičia) a profil, ktorý sa prikláňa k psychopatii.
Ako teda viete, či je niekto superinteligentný?
Obávam sa, že pokiaľ nie si sám superinteligentný, nemôžeš tom vedieť. Vidíš, že meranie inteligencie má veľa spoločného s jedným z dôvodov. Ak niekto nedokáže rozpoznať zdôvodnenie v tom, čo niekto hovorí, neexistuje spôsob, ako určiť, či je alebo nie je mimoriadne inteligentný.
Na základnej úrovni IQ testy určujú schopnosť človeka uvažovať s cieľom dosiahnuť správnu odpoveď. Čím je IQ test náročnejší, a čím je človek schopnejší určiť správne odpovede, tým je inteligentnejší.
Takže ešte raz sa vraciame k skutočnosti, že nie je možné rozpoznať väčšiu inteligenciu, ak človek nemá rovnakú úroveň inteligencie. Tiež, ak niekto nemá rovnakú (alebo vyššiu) úroveň vedomostí ako niekto iný, potom nikdy nebude vedieť, či to, čo nám píšu alebo hovoria, je skutočnosť alebo fikcia.
Čo je teda dôležité?
Nie je to inteligencia, ktorá je dôležitá – každopádne nie v každodennom živote. Dôležitá je sila charakteru, a to je našťastie rozpoznať oveľa jednoduchšie.
Je ten človek čestný? Ukázalo sa, že to, čo povedal, je pravda? Ne to vždy pravda? Uvádzajú dôkazy, že to, čo hovoria, je skutočnosť?
Sklamali vás? Neustále vás klamú a vždy majú nejakú výhovorku? Ohovárajú iných ľudí? Robia to, čo hovoria, že budú robiť?
Zatiaľ čo úroveň intelektu je životne dôležitý pre vedenie krajiny, pre plánovanie mesta, pre vedcov a pre tých, ktorí sú na vedúcich miestach, pre nás ostatných to nie je tá najdôležitejšia vec na svete.
Na vedenie firmy nie je potrebný silný mozog. Vyžaduje si to kapitál (veľký) a kontakty (veľmi vplyvné). Na to, aby si bol terapeutom alebo športovcom, nie je potrebný silný mozog. Na to, aby si prišiel na to, aké jedlo jesť, ako tancovať či hrať na klavíri, nie je potrebný silný mozog.
Pointa je, že v našom modernom svete, bez vedy a techniky (ktoré vyžadujú inteligenciu na riešenie problémov), by sme nemali počítače, lekársku vedu, rakety lietajúce na Mars a ďalšie. Iste, spievať a tancovať, maľovať a opravovať auto sú dôležité zručnosti, ale nemajú nič spoločné s IQ. Celá pointa je taká, že vysoké IQ nie sú potrebné na úspešný život.